hacamat

Uzmanından Hacamat Öncesi Sonrası Yapılması Gerekenler

Uzmanından Hacamat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir ?

Hacamat öncesi ve sonrası  yapılması gerekenler nelerdir ?

Hacamattan öncesi Hacamat olacak kişi  en az 1 en fazla 2 gün evvelinden  aspirin  türü kanı sulandıran tabletler kullanmamalıdır.Hacamat olacak kişi vucudun açlığa dayanma durumuna göre 2  ile 4 saat aç kalmalıdır. hiç açlığa fazla dayanamıyorsa 1 saatte olsa aç kalmalıdır.

Ne çok aç nede çok tok olunmalı.

En az 1 enfazla 2 gün evvelinden hayvansal gıda  ve süt ürünleri  hacamat öncesi okadar önemli değildir. ama yenmesede ii olur  esas hacamat sonrası çok daha önemlididir.

Yani et tavuk süt yumurta  peynir  yoğurt balık tüketmemelidir.  1 parça et  peynir yemesi önemli değildir. örnek Erol Taş gibi yenmemelidir.

hacamata gelmeden Hacamat olacak kişi  en az 1 en fazla 2 gün evvelinden cinsel perhis  cima yapmamalıdır. Vucudu yormamak açısından

Hacamat günü 1 gün evveli ağır kaldırma taşıma spor aktivitelerinde bulunmamalıdır.

Hacamat ameliyat gibi cerahi bi işlem olmadığından acısı sinek ısırığı kadardır, ( hatta  çabuk gıdıklanan kişilerde hafif gıdıklanma hissi verebilir.

Hacamat aç karnına yapılır; Takribi  2  Veya 3 saat öncesi yeme içme bırakılır.Bunun yanısıra şeker hastaları  çabuk acıktığından 1 saat aç kalmalıdır.

Hacamatta gelmeden evvel şeker hastaları çabuk acıktığından

1 saat aç kalmalıdır.

Çabuk acıkmayanlar takriben 2   3   4 saat araları aç kalabilir.

Yani ne çok ne çok tok olmalıdır.

Hacamat ın aç karnına yapılmasının nedeni; aç iken kandaki total yağ ve glikoz oranını ve diğer zararlı maddeler düşük düzeyde bulunmaktadır. bu durumda kalp, karaciğer ve böbrekler daha aktiflerdir.

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksit maddeleri temizlemek zorlaşır.

Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır. Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek,Hacamatın etkisini düşürebilir.

en az 1 gün enfazla 24 saat öncesinden hayvansal gıda süt ürünleri alınmaz ise daha iyi olur.

Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırı. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.

Olaki unutup bir dilim peynir veya bir lokma et yenildiyse sorun değil, bir yemek kaşığı zeytinyağı sirke zeytinyağı karışımı içilirse hayvansal gıdanın etkisi nötürleşir.

24 saat öncesinden cima yapılmaması iyidir.

Cima stresi azaltır ama aynı zamanda da kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımı zayıf olursa hacamat dan istenilen fayda alınmaz. Bu nedenle hacamat dan önce cima yapılmaması daha iyidir.

Hacamatdan sonrası

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamatdan sonra iştah biraz açılabilir. Şeker tatlı  türü gıdalar iyi gelir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını artırır.

Mesela sebze çorba gibi şeyler yenilmesi iyi gelir aşırıda yüklenmemek şartıyla

48 saat cima yapılmaması hacamatın faydasını artırır.

 3  5  6  saat sonra duş alınabilir. Lakin duştan hemen sonra  izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantoron yağı sürmeli hacamat olan bölgeye iyi gelir o bakımından çok fayda sağlar.

Hacamat dan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır.

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu nedenle asgari 24 saat öncesi mümkünse 48 veya 72 saat öncesi hayvansal gıda perhizi yapılır.

1)Hacamat sonrası en az 3 saat  en fazla 4 saat yemek yenmemelidir. Et tavuk süt yumurta  peynir  yoğurt balık 3 GÜN BOYUNCA  tüketilmemelidir.

3 GÜN BOYUNCA Sadece Çorba türü sebze gibi gıdalar yenmelidir.3 günden sonra normal gıdalar yenilebilir.mesela pilav, kuru fasulye sebze yemekleri, patates yemekleri makarna ,bulgur pilavı  v.s

2)Hacamat sonrası hemen uyunmamalı 5 saat sonra uyunmalı

3)Hamama 2gün boyunca gidilmemeli

4)Aynı GÜN 3 arası  5 SAAT SONRA BANYO YAPILABİLİR Yanlız çok sıcak ve çok soguk su ile olmamalı

5) Aynı gün bol su içilmemeli.