hacamat

Hacamatın Bel Fıtığına Faydası

Bel Fıtığı Hacamat Yapılır mı?

Bel fıtığı, omurgaların arasındaki kıkırdağın aşırı zorlanma nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalının içine girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalılktır. Belimizde 5 adet omur kemiği vardır.

Bu kemiklerin  arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklığına, hareketlığıne ve zorlamaya karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder. Bel fıtığı beldeki omur kemikleri arsında bulunan ve adeta amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Disklerin iç kısmında nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında anulus fibrozuz adı verilen sert bir fibroz tabaka, omur kemiklerine bakan yüzlerde ise her iki tarafda son-plak olarak adlandırılan kıkırdak yapıları vardır. Dıştaki tabakanın anotomik bütünlüğü bozularak içindeki yumuşak kısım dışari taşmasına fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan yanı dışarı doğru taşan disk, omurlik kanalı ( spınal kanal ) içinden geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış ortamda salınan bazı kımyasallar ve sürtünmeden dolayı oluşan ödem sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olur.

Belirtileri:

* Bel ve bacak ağrısı en önemli belirtisidir.

* Hareket kısıklığı

* Topallayarak  yürüme 

* Bacaklarda güç kaybı

* Bacaklarda uyuşma, karıncalanma

* Cinsel foksiyon bozukluğu

Nedenleri:

* Hareketsiz bir iş yaşam şekli

* Daha çok oturarak çalışmak 

* Şişmanlık

* Ağır şeyler kaldırmak

* Mücadele sporları

* Bilinçsiz spor yapma

* Yanlış oturuş ve duruş şekilleri

* Huzursuz bir ortamda stres içinde yaşama

* Mesleğini sevmeme

* Sigara ve alkol kullanma

* Uzun süre otomobil kullanma, bu risk faktörleri insanın günlük hayatında ne kadar çoksa bel fıtığına yakalanma oranı o kadar yüksek.

Hacamatla tedavisi:

Ftık sonucunda diskte meydana gelen ödemden dolayı sinir köklerine baksı yaparak şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Orada bulunan ödemin çözülmesi sonucu tıkanıklığın açılmasına dolaşımın rahatlamsına ve ağrının ortadan kalkmasıyla hasta rahatlar. Hacamattan sonra uygulanacak olan sülük tedavisiyle hastada iyice bir rahatlama meydana gelir. Amaliyat düşünülmesi gerekan son çaredir. Ameliyat olmadan önce mutlaka hacamat ve sülük tedavisini demekte fayda var. 

DİKKAT : HACAMAT OLACAKLAR MUTLAKA OKUSUN ÖNEMLİ !

Hacamat esas olarak bir rahatsızlık oluştuğunda yapıldığını bilen kardeşlerimiz yanlış düşünmektedirler. Örnek bir insanın bir yerinde ağrı, sızı, veya psikolojik sıkıntısı olduğunda esas değil bir sıkıntı olmadan kendini gelebilecek her türlü maddi manevi sıkıntılara karşı biiznillah  kendini korumaya almasıdır. örnek verecek olursak benim hiçbir şeyim yok diyen esasen hacamat olmalıdır ki  insana  ne zaman sıkıntı geleceği belli olmaz. Hacamat bir temizliktir. vucuddunuza yararı olmayan kirli kanın dışarı atılmasıdır.  Yani İnsanın kendine format atmasıdır. İlla bi yerim ağrısın diye beklemek yanlıştır.Sonra çok geç kalabilirsiniz.